Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

Akce "Stavíme budoucnost aneb inspirujeme se přírodou" se blíží

vytvořeno: 15.9.2021, před 2 roky v rubrice Aktuality

I v čase zavřených škol a dnů v nejistotě, které ovládly naše životy v minulém roce vzniklo něco krásného. Alespoň v to věříme my, učitelé i žáci Střední odborné školy a Gymnázia, a chystáme se formou veřejné akce představit. Společně s Nadačním fondem Řemeslo pomáhá na 1. a 2. října jsme připravili pro své nynější i budoucí studenty a samozřejmě laickou veřejnost pohled do budoucnosti inspirovaný minulostí.

„Nápad na realizaci akce Stavíme budoucnost aneb inspirujeme se přírodou vznikl během období pandemie, kdy byly školy zavřené a studenti se učili z domova. Studentům se nápad líbil a hned se začali aktivně zapojovat do příprav. Chtěli jsme nejen našim studentům stavařům, ale i dalším účastníkům ukázali, jak a z čeho se dnes staví dům, a to zábavnou formou. A aby se akce mohla zrealizovat, potřebovali jsme k tomu hlavní aktéry – ty nejlepší z nejlepších v ČR na výrobu a distribuci stavebních materiálů – a tak jsme je postupně začali oslovovat,“ zavzpomínala Soňa Patočková, zástupkyně ředitele Střední odbornou školu a Gymnázium Staré Město, na první krůčky, které přešly k samotné realizaci.

„Zástupcům výrobců a distributorů stavebních materiálů, stavební techniky a nářadí se projekt zalíbil, a tak vše dostalo jasnější kontury.  Přijedou nás seznámit s dnešními moderními technologiemi, materiály, stroji, přístroji a způsoby budování staveb a přivezou reálné ukázky prací s technologiemi 21. století. Pro děti i dospělé si sami připraví řadu drobných úkolů a tak návštěvníky přímo zapojí do činnosti. Budou si moct spoustu věcí vyzkoušet a také si i něco vlastnoručně vyrobeného odnést domů,“ sdělila Patočková.

Akce si klade za cíl více přiblížit a možná i nadchnout žáky pro řemeslnou práci, která je v dnešní době čím dál víc žádána. „Po oba dny areál naší školy ve Starém Městě poskytne zázemí a propojení našich nabízených stavebních oborů s praktickými ukázkami, které zajistí přední čeští výrobci stavebních materiálů. Naše škola právě obor stavebnictví vyučuje, a proto jsou zapojeni do celé organizace a realizace právě studenti tohoto oboru,“ prozradila Patočková

Do přípravy této dvoudenní akce se zapojili i studenti dalších oborů SOŠG Staré Město. „Naše škola nabízí možnost studia i jiným oborům. Studenti gymnázia vymysleli a graficky zpracovávali plakát, záložky pro děti ze ZŠ; studenti oboru sportovní management připravují sportovní program a studenti oboru truhlář nám pomáhají navrhnout a připravit hmyzí domečky, které si budou návštěvníci akce sami postavit,“ doplnila Patočková.

Ke spolupráci jsme přizvali dlouholetého partnera Nadační fond Řemeslo pomáhá. „Přeci jenom se věnujeme starším studentům a tato akce je věnována také rodinám s dětmi, a to vyžaduje hravější formu spolupráci neodmítl náš partnerský nadační fond. Pro menší děti zajistí aktivity pro MŠ, ZŠ v pátek a v sobotu pak putování po celém areálu pro celou rodinu. Na děti čeká Děti během akce budou skládat „Mistrovskou zkoušku“. Bude to jasným vzkazem, že stavařina je důležitá, a to zejména v oblasti řemeslných dovedností. Aby putování mezi stanovišti bylo zpestřeno, bude prezentováno Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, které připravilo ukázku jak a z čeho se stavělo v minulosti,“ informovala Patočková a doplnila, že pokud děti úkoly z jednotlivých stanovišť splní, tak na ně čeká kromě drobných dárků i pamětní medaile Stavební mistr. Během programu bude připravena bohatá kreativní a sportovní zóna.

„Věříme, že pamětníci z řad prarodičů či rodičů si budou moci zavzpomínat na časy minulé a možná trochu obdivovat, co vše čeká na mladou generaci stavařů v budoucnosti,“ uzavřela Patočková.


Akce se koná ve dnech 1. a 2. 10. 2021
Místo konání akce: areál Střední odborné školy a Gymnázia Staré Město (za každého počasí)
Čas konání akce:

1.10. od 10 – 15 hod  - pro školy, pedagogy
2.10. od 9 – 16 hod -  pro širokou veřejnost zejména rodiny s dětmi

Organizátoři akce: SOŠG ve Starém Městě, Tradix UH s. r. o., Nadační fond Řemeslo pomáhá ve spolupráci se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti.

Záštitu udělili: Město Staré Město a Zlínský kraj


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město