Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

4.M v Praze

vytvořeno: 19.9.2016, před 8 roky v rubrice Aktuality

Jako každým rokem i letos proběhla plánovaná exkurze 4. ročníků do Prahy, a tak jsme 6. září kolem šesté hodiny trochu ospalí stáli na nádraží ve Starém Městě. Vyjížděli jsme v 6.28 hodin Leo expresem přímým směrem do Prahy. Cesta rychle uběhla a kolem půl desáté jsme vystoupili na hlavním nádraží a vydali jsme se ubytovat do hostelu na Nerudově ulici, tedy kousek pod Hradem. Pokoje ještě nebyly nachystané, ale náš třídní díky svým diplomatickým schopnostem zajistil, že jsme si mohli odložit zavazadla a vydat se vzhůru na Pražský hrad. Tam nás čekalo nemilé překvapení, frontu návštěvníků jsme odhadli zhruba na půl kilometru. Co teď? Naštěstí nám policisté poradili, abychom došli k Jelenímu příkopu a dostali se dovnitř zadem. Výborný nápad, chudáci cizinci ještě stáli před hlavní bránou, když my se procházeli starobylými prostorami, obdivovali Vladislavský sál, odhadovali výšku pádu nedobrovolného skoku místodržících z královské kanceláře, známé to 2. defenestrace. Svatý Vít i Zlatá ulička byly super a královské zahrady také stály za prohlídku, ale zabralo nám to hodně času i bez fronty a před námi byl ještě večerní program. Chvíli jsme si odpočinuli, občerstvili se většinou ještě z domácích zásob, oblékli se do slušnějších oděvů a vyrazili do divadla Fidlovačka na vtipné představení Nerušit, prosím! Dobrá tečka za prvním dnem.

Druhý den byla připravena náročnější túra, protože jsme šlapali hlavně po svých, ale obešli jsme toho docela dost. Prošli jsme se po hradbách Vyšehradu, našli na Slavíně náhrobky řady slavných českých osobností, prošli se po nábřeží Vltavy až k Národnímu divadlu a odtud zamířili na Petřín. 299 schodů nahoru jsme zvládli s přehledem, dolů to šlo samo. Jediným kazem bylo z technických důvodů zavřené zrcadlové bludiště, kam jsme se všichni těšili. Z Petřína jsme to vzali přes Loretu a na hostel to bylo kousek. Odpočinek jsme potřebovali všichni, neboť nás čekala večerní procházka Prahou. Přes Malou Stranu, Kampu, Střelecký ostrov jsme došli opět k Národnímu divadlu a odtud se vydali na Staroměstské náměstí a přes Karlův most jsme se vrátili zpátky. Všechna významná místa byla krásně osvětlená, takže nechyběla ani romantika.

Poslední den nás čekalo balení, zavazadla jsme odvezli na nádraží a vydali se do Technického muzea, které jsme prolézali do té doby, až jsme začali padat únavou. Dojeli jsme na Václavák a konečně bylo i delší volno, abychom stihli nakoupit nějaké ty suvenýry. V pět jsme nastoupili do vlaku a hurá domů. Všem se nám to moc líbilo, byl to vlastně náš poslední společný třídní výlet a dlouho na něj budeme vzpomínat.

Žáci 4. M


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město