Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město
Staré Město, Velehradská 1527

4.H v Praze

vytvořeno: 30.9.2016, před 8 roky v rubrice Aktuality

Ve dnech 6.9. - 8.9. 2016 proběhl výlet třídy 4.H do Prahy. V úterý ráno jsme se sešli v budově nádraží ve Starém Městě a po přivítání vyjeli. Do Prahy jsme dorazili okolo deváté hodiny dopoledne. Nejprve jsme se ubytovali v hotelu Seifert a jakmile jsme odložili svá těžká zavazadla, vyrazili jsme do pravoslavného Chrámu Cyrila a Metoděje. Tento chrám se proslavil hlavně tím, že zde odvážní kněží schovali parašutisty, kteří spáchali atentát na nacistického pohlavára Reinharda Heydricha. Nakonec byl však jejich úkryt odhalen, parašutisté zabiti a popové popraveni. O celé smutné záležitosti byla ve sklepě muzea instalována výstava. V sále jsme zhlédli krátký film, poté navštívili kryptu, kde se naši vojáci schovali a kde také padli. Ve zdech byly ještě stopy po kulkách. Po prohlídce jsme dostali osobní volno, které jsme využili k obědu. Opět jsme se setkali před Národním divadlem, kde se uskutečnila exkurze. Okouzlila nás nejen nádherná výzdoba tohoto kulturního stánku, ale i výhled ze střechy divadla. Poté jsme se vydali do Židovského města, kde jsme si prohlédli Staronovou synagogu, hřbitov a místnost, na jejichž zdech byla vypsána jména mnoha Židů, kteří zahynuli v koncentračních táborech. Po tomto mrazivém zážitku jsme odjeli na hotel, abychom si mohli vybalit věci a připravit se na poslední akci tohoto dne. Večer jsme vyjeli lanovkou na Petřín, kde jsme chtěli navštívit petřínskou rozhlednu. Bohužel byla v rekonstrukci a tak jsme museli vzít zavděk náhradním plánem.Vrhli jsme se do víru nočního velkoměsta. Rozzářený Václavák nás zcela vyčerpal a po příjezdu na pokoje jsme hned usnuli.

Ve středu po snídani jsme se vydali na prohlídku Pražského hradu. Kromě Hradu samotného jsme viděli i majestátní katedrálu svatého Víta a tajemnou Zlatou uličku, kde kdysi žili alchymisté Rudolfa II. Mezi cizokrajnými turisty nám vyhládlo a po obědě jsme zamířili v protisměru po Královské cestě. Přešli jsme přes Karlův Most, zastavili se u orloje na Staroměstském náměstí a skončili u Prašné brány, kde naše prohlídková trasa končila. Následoval rozchod, který většina z nás využila k přípravě na představení Romea a Julie ve Vinohradském divadle. Divadelní inscenace byla výborná a hráli v ní samí známí herci, kteří podali skvělé výkony.

Poslední den jsme měli naplánovanou prohlídku poslanecké sněmovny. Nejprve jsme přišli do informačního centra poslanecké sněmovny, kde nás průvodkyně seznámila s historií našeho parlamentu a se zákonodárným procesem. Následně jsme zamířili přímo do poslanecké sněmovny, kde jsme z balkónu spatřili jednání, což jsme měli štěstí, protože normálně při školních návštěvách poslanecká sněmovna nezasedá. Dokonce se nám podařilo potkat i několik známých politiků. Ve většině mých spolužáků zanechala exkurze ve sněmovně smíšené pocity. Moje třída zjevně nemá politické ambice. Závěrečná část výletu se nesla ve znamení shopaholiků. V pozdních odpoledních hodinách jsme se s Prahou rozloučili a odjeli vlakem zpět do Starého Města.

Výlet se všem velmi líbil. Někteří byli v Praze poprvé a tak měli možnost poznat krásy tohoto města. Ale ani ti, co zde již byli, si nemohli stěžovat. Objevili totiž neznámá zákoutí, která je zaujala. Praha se vydařila. Počasí nám přálo, metro jezdilo načas a všichni se v pořádku vrátili domů. Byly to dobře strávené tři dny a jakási pozdní tečka za letními prázdninami.

Jaromír Talák, 4.H


© Střední odborná škola a Gymnázium Staré Město